El Caminito del Rey – trasa Szlaku Króla. 

 

Caminito del Rey – trasa.

Zwiedzanie Andaluzyjskiej perełki turystycznej jaką jest Ścieżka Króla zaczyna się w Ardales, czyli północnym wejściu szlaku pieszego na terenie kanionu Desfiladero de los Gaitanes u podnóża rzeki Guadalhorce w gminie Alora, a kończy w El Chorro. Tuż przy Restauracji El Kiosko jest wejście przez tunel/ małą jaskinię. Tutaj zaczynamy swoją przygodę trekkingową.

Zanim przejdziemy przez tunel warto przejść kilkaset metrów za restaurację do pamiątkowego Sillon del Rey.

Betonowy zestaw ławek, stołu i fotela jest historycznym miejscem w którym Król Alfons XIII podpisał zakończenie prac nad tamą.

Miejsce kojarzone jest przez turystów jako
początek szlaku.

Trasa nie należy do trudnych ani wyczynowych i jest bezpieczna. Ścieżka jest jednokierunkowa i nie zatacza kręgu, ma swój początek w Ardales i koniec w El Chorro.

Przejście całego szlaku mającego długość 7,7 km. zajmuje od 3 do 4 godzin i można go podzielić na kilka etapów.

Pierwszy etap szlaku zaczynamy na wysokości około 250 m.n.p.m. Idziemy kamienistą drogą (ścieżka Gaitanejo) o długości 1,5 km. Zaczyna się tunelem, a kończy przy kasie biletowej.

W budce okazujemy bilety lub dokonujemy ich zakupu.

Otrzymujemy kask z siateczką higieniczną (jednorazową) który zwracamy w punkcie na końcu trasy w El Chorro, jego noszenie na całej trasie jest obowiązkowe.

 

Kiedy uzbiera się maksymalnie 25 osobowa grupa, pracownik (w języku hiszpańskim i angielskim) informuje nas o zasadach panujących na szlaku, w tym bezpieczeństwa. Jeśli mamy potrzebę skorzystania z toalety, to własnie jest ten moment.

 

 

Drugi etap szlaku to kontynuacja spaceru żwirową i leśną drogą wzdłuż zalewu Conde de Guadalhorce. Mijać będziemy wiele starych konstrukcji użytych 100 lat temu do budowy zapory wodnej.

Na główną część szlaku wchodzimy po przejściu około 2,7 km.

Ten najbardziej spektakularny w widoki odcinek szlaku biegnie wzdłuż wapiennego wąwozu Desfiladero de los Gaitanes.

Trasę tę pokonywać będziemy głównie idąc po wiszącej na wysokości ponad 100 m.n.p.m. drewnianej kładce o szerokości 1 metra z metalowymi poręczami.

Pod nową estakadą momentami widoczna jest pierwotna betonowa konstrukcja, która stała się na tyle niebezpieczna i pochłonęła życie czterech osób, że została zamknięta na kilka lat. Nie lada gratką jest tzw. Mirador de Cristal, czyli przeszklony taras na wzór tego w Wiekim Kanionie w Kolorado, lecz mniejszych rozmiarów.

Kawałek dalej dochodzimy do największej atrakcji i najczęściej fotografowanejnaszej pieszej wycieczki tj. wiszącego mostu Puente Colgante del Caminito del Rey.

 

 

 

Ostatni odcinek Ścieżki Króla mający około 2,1 km to zejście schodami i kładką nad mostem kolejowym Puente del Gran Gaitán, dalej żwirową drogą do stacji kolejowej El Chorro na trasie Malaga-Kordoba.

W drodze mijamy malownicze domki wykute w skałach, kapliczkę Capilla de la Medalla Milagrosa, przechodzimy pod betonowym mostem Puente de la Josefona. W malutkim domku z napisem Entrada Sur Alora zwracamy kask, oznacza to koniec naszej wyprawy Szlakiem Króla.

Nad bezpieczeństwem na Ścieżce Króla czuwa kilkuosobowa obsługa, pracownicy stoją co kilkaset metrów. Są również kamery.