El Caminito del Rey – dojazd samochodem z Malagi i Costa del Sol

Dojazd do El Caminito del Rey

Andaluzyjska Ścieżka Króla leży w górach, około 60 km od największego pobliskiego miasta Malaga na Costa del Sol. Najwygodniej i najszybciej do El Caminito del Rey dotrzemy samochodem. Dojazd zajmie nam około godziny. My zdecydowaliśmy się na wynajem auta od wypożyczalnii poleconej przez rezydenta biura podróży Malaga U Drive. Faktycznie był to bardzo dobry wybór ponieważ jako jedyna nie wymagała zastawu na karcie  kredytowej. W przypadku innych firm wynajem małego auta wiązał się z blokadą minimum 1000 Euro na karcie kredytowej.

Caminito del Rey dojazd

Kilka ważnych informacji logistycznych dotyczących dojazdu autem do szlaku z Malagi i okolic.

Jeśli do El Caminito del Rey zdecydowaliśmy się dojechać samochodem, mamy dwie opcje trasy, obie są bezpłatne.

Pierwsza to trasa z Malagi na Ardales, czyli wejście północne na szlak. Wyjeżdżając z centrum Malagi kierujemy się na A-357 Cartama, przejeżdżamy przez Pizzara, Carratraca i Ardales. Następnie wjeżdżamy na MA-5403 i jedziemy prosto około 5,5 kilometra. Zaraz za Restauracją El Mirador jest parking, kosztuje 2 EUR.
Trasa ma 69 km i zajmie nam około godziny samochodem. W GPS możemy wpisać Restaurante El Kiosko wtedy dojedziemy bez problemu.

Stąd zaczynamy pieszą wędrówkę szlakiem który ma około 7,7 km. Koniec tej trasy jest w El Chorro skąd zabierze nas autobus (bilet opłacamy razem z wejściówką na ścieżkę) z powrotem do wejścia północnego w Ardales gdzie zostawiliśmy zaparkowane auto.

Druga opcja na dojazd to trasa z Malagi do El Chorro (Alora), czyli wejście południowe. Podobnie kierujemy się na A-357 Cartama i Pizzara, następnie zjeżdżamy na A-343 Alora i Las Mellizas. Trasa ma 65 km i zajmnie około godziny i 15 minut autem. W GPS wpiszmy El Chorro Estacion.

Na miejscu możemy skorzystac z bezpłatnych miejsc parkingowych. Stąd zabiera nas autobus (bilet można kupić u kierowcy po okazaniu wydrukowanego
lub pobranego na smatrfon biletu wstępu) do wejścia północnego w Adales, który zatrzymuje się przy restauracji El Kiosko.
Autobus jeździ co 30 minut. Tutaj zaczyna się zwiedzanie szlaku, a kończy w miejscu gdzie zaparkowaliśmy samochód, w El Chorro.

Dojazd z Malagi polecany jest także dla wyruszających z Torremolinos czy Benalmadeny.

Droga przez Cartamę i Pizarrę jest bardzo widokowa ale jednocześnie prosta i niezbyt górzysta.

Aby dojechać do El Caminito del Rey z miejscowości Marbella i Estepona należy kierować się na Coin (A-355), następnie A-357 na Campillos i MA-5403 na Ardales. Trasa zajmuje nieco ponad godzinę i mamy do pokonania ok 70 km.

Dojazd do Ścieżki Króla z Fuengiroli i Mijas biegnie przez Coin (MA-3303), następnie drogą A-355 w kierunku Cartama/Alhaurin el Grande, A-357 na Campillos i MA-5403 na Ardales. Czas przejazdu to około godziny, dystans ok.60 km.

Wszystkie drogi w okolicach Malagi prowadzące do El Caminito del Rey są bezpłatne